V tomto návodu si můžete přečíst základy kódovacího systému Skript, který můžete využívat na svém serveru.
Pro funkčnost těch to kódů potřebujeme plugin Skript. Po instalaci pluginu (nahrátí do složky plugins a restartování serveru) se nám ve složce plugins vytvoří složka Skript. Otevřeme ji a přesuneme se do složky scripts. Cesta vypadá takto: plugins -> Skript -> scripts. Nyní můžeme začít s vytvářením kódů. Kódy jsou definovány koncovkou .sk. To znamená, že když chceme vytvořit kód, soubor musí mít koncovku .sk. Takže název souboru může vypadat například takto: test.sk. Po vytvoření souboru si jej můžeme otevřít a začít psát kód. Pokud chceme kód načíst, stačí ve hře nebo do konzole napsat /sk reload <název souboru bez koncovky .sk>.
Návody na základní použití
Vlastní příkaz
Pro vytvoření vlastního příkazu musíme do kódu napsat command /název-příkazu:. Za název příkazu můžete přidat příkazové argumenty. Pro běžný text za příkazem použijte command /název-příkazu <text>:, přičemž argument je <text>. Pro využití hráče musíte napsat za název příkazu <player>. U příkazu je možné mít více argumentů. Pokud tedy chceme mít /příkaz hráč nějaký text (například pro odeslání zprávy) kód bude vypadat takto: command /název-příkazu <player> <text>:. Následně vytvoříme nový řádek, odrazíme text (nebo napíšeme 4 mezery) a můžeme pokračovat a přidávat parametry příkazu. Pro přidání permise je parametr permission: potřebná permise (např. mujkod.prikaz). Všechny tyto parametry je možné zjistit na oficiální dokumentaci. Následně přidáme řádek, odrazíme (nebo 4 mezery) a napíšeme trigger:. Opět vytvoříme nový řádek a tentokrát odrazíme dvakrát (nebo 8 mezer). Pro Skript platí pravidlo, že pokud je na konci řádku dvojtečka, vždy se na další řádek přidává další odražení. Zde píšeme co se má vykonat po použití příkazu. Pokud chceme mít příkaz na zprávu jinému hráči píšeme zde toto: message "%arg2 %" to arg 1. Kód znamená: Odešli zprávu, která zní argument 2 hráči argument 1. Argument 1 je hráč a argument 2 text.
Celý kód tedy vypadá takto:
command /mujprikaz <player> <text>:
permission: mujkod.mujprikaz
trigger:
message "%arg 2%" to arg 1
Události:
Události tvoří neodmyslitelnou část Skriptu. Fungují na systému
událost:
kód
Například pokud chceme, aby při smrti hráče bylo hráči napsáno "RIP" světle červenou barvou a tučně, bude kód vypadat takto:
on death of player:
send "&c&lRIP" to player
Kód říká: Při smrti hráče pošli zprávu "&c&lRIP" hráči. Ve Skriptu text player při odesílání zprávy a ostatních funkcích vždy znamená hráče, kterého se událost týká či v případě příkazu hráče, který jej vykonal. Ve zprávě se dají využít běžné Minecraft kódy pro formátování textu s prefixem &.
Proměnné
Proměnné jsou označeny složenými závorkami {}. Pokud chci mít proměnnou, která se jmenuje ABC, mohu ji nastavit pomocí set {ABC} to <obsah>. Například v případě dříve zmíněného systému na odeslání zprávy jinému hráči se dá text zprávy uložit do proměnné pomocí tohoto:
set {ZPRAVA} to arg 2. V proměnných je možné také používat ostatní proměnné. Například v příkazu pro odeslání zprávy jinému hráči chceme, aby se text zprávy uložil a mohl být později zobrazen. Pokud chceme, aby byl náš příkaz pro zobrazení zprávy byl /poslednizprava <hrac> a chceme, aby posílal poslední zprávu hráče, který je napsaný, bude syntaxe pro uložení zprávy vypadat takto set {%player%.lastmessage} to arg 2 a pro opětovné odeslání takto:
set _msg to {%player%.lastmessage}
message "%{_msg}%" to player
Proměnná, který má před názvem _ je dočasná a po dokončení funkce se vymaže.
NÁVOD BUDE PRODLOUŽEN POZDĚJI